Funkcje odzieży kompresyjnej

2015-08-24

Zalety odzieży kompresyjnej doceniają amatorzy biegania, szczególnie długodystansowego, oraz rowerzyści. To właśnie w tych sportach organizm narażony jest na urazy spowodowane wibracjami i wstrząsami. Zadaniem odzieży kompresyjnej jest uciskanie odpowiednich partii ciała tak, aby pozostawały nieruchome i nie wrażliwe na wstrząsy nawet przy bardzo długiej jeździe na rowerze.

Magia kompresji
Kompresja poprawia krążenie, dzięki czemu po dużym wysiłku mleczan powodujący zakwasy mięśni usuwany jest z organizmu znacznie szybciej. Zwykle zakwasy męczą nawet 3-4 dni. Fani odzieży kompresyjnej twierdzą, że nie mają zakwasów w ogóle, albo znikają one po jednym dniu.

Rodzaje ubrań
Odzież kompresyjna dostępna na polskim rynku to przede wszystkim skarpety (poznać można je od razu po długości - sięgają kolan) oraz bardzo obcisłe legginsy. Do odzieży kompresyjnej nie przekonają się jednak ci, którzy lubią ubrania przewiewne i wygodne - ceną, jaką zapłacimy za szybką regenerację organizmu jest stały ucisk, do którego nie każdy jest w stanie się przyzwyczaić. Z drugiej strony zawodowi sportowcy korzystający z odzieży kompresyjnej są zdania, że w trakcie uprawiania sportu są tak skupieni na akcji i wynikach, że zapominają o tym, co mają na sobie, a liczy się tylko bieg.