Historia i zastosowanie sitodruku

2016-11-10

Technika sitodruku jest bardzo stara, z racji tego że w dużej mierze wywodzi się od metod druku szablonowego, który stosowany był już w starożytności. Pionerami sitodruku byli Japończycy, którzy wykorzystywali sitodruk głównie do ozdabiania swoich kimon. Za pomocą tej metody w XVII wieku wytwarzano eleganckie i stylowe tkaniny dekoracyjne oraz niepowtarzalne tapety. Wykorzystywana w dzisiejszych czasach rama z naciągniętą metalową siatką, to wynalazek Samuela Simona, który opatentowany został w 1907 roku. W dzisiejszych czasach do stworzenia siatki wykorzystuje się głównie cienki metal, ale kilkanaście lat temu materiał ten zastąpiony był bardzo cienkim jedwabiem.

Zastosowanie sitodruku

W dzisiejszych czasach sitodruk ma zdecydowanie większe zastosowanie niż kilkaset lat temu. Na samym początku technika ta wykorzystywana była powszechnie wyłącznie w branży poligraficznej. W latach 30-tych XX wieku sitodruk cieszył się również bardzo dużym zainteresowaniem wśród artystów. W okresie tym dzieła stworzone za pomocą tej techniki określane były słowem seriagrafia.

W latach 70-tych i 80-tych technika ta odegrała bardzo ważną również rolę w Polsce. W okresie tym w naszym kraju działalność większości drukarni była zablokowana, dlatego też opozycyjnie drukarnie podziemne, korzystały właśnie z dobrodziejstwa sitodruku.

W dzisiejszych czasach technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim w branży reklamowane oraz marketingowej przez producentów koszulek i odzieży reklamowej, takich jak hurt.koszulkowo.com. Nadruki mogą bowiem stanowić najróżniejsze treści, dzięki czemu doskonale nadaje się do rozpowszechniania marek i poprawiania wizerunku medialnego.