Odzież sportowa

2017-07-14

Decyzja o rozpoczęciu uprawiania sportu wiąże się z zakupem odpowiedniej odzieży. Legginsy sportowe, topy czy skarpetki przeznaczone do aktywności fizycznej różnią się od codziennej odzieży fasonami oraz składem materiałowym.

Funkcje, jakie ma spełnić odzież sportowa są dość trudne. Jej podstawowym zadaniem jest maksymalne zwiększenie komfortu podczas uprawiania sportu. Dlatego też jest wykonywana z materiałów o określonych właściwościach. Tkaniny takie jak poliester czy bardziej zaawansowany technologicznie gore-tex, nie wchłaniają potu i odprowadzają go na zewnątrz, dzięki czemu przez cały cykl ćwiczeń pozostajemy w praktycznie suchych ubraniach. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia otarć czy przeziębienia, które mogłoby się pojawić po przepoceniu.

Odzież sportowa powinna być odpowiednio dobrana pod wieloma względami. Na początek warto pamiętać o tym, że każdy sport może wymagać doboru nieco innych ubrań. O ile legginsy sportowe czy T-shirty są dość uniwersalne, o tyle bieganie czy jazda na rowerze może wymagać wyposażenia się w odpowiednio dobrane obuwie sportowe, specjalistyczną bieliznę, kask albo inne akcesoria. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, to dobranie ubrania do pory roku. Będziesz potrzebować cieplejszych legginsów sportowych oraz kurtki na zimę i lżejszych, perforowanych ubrań na lato. Ostatnią kwestią jest odpowiedni dobór bielizny. Warto pamiętać o skarpetkach ze sztucznych włókien (uwaga w szczególności dla biegaczy) czy - w przypadku kobiet - o odpowiednim staniku sportowym, który ma za zadanie podtrzymanie biustu podczas aktywności fizycznej.